תפארת בדק בית וליקויי בניה - האם הבניין שלכם עומד בתקן תמ"א 38?
חיפוש באתר
לקוחות ממליצים
דוחות בדיקה לדוגמה
תפארת בתקשורת
ראיון עם מנכ"ל תפארת עורך הדין יצחק אפרתי במבט לחדשות
סרטון תדמית של חברת תפארת ביקורת מבנים
האם הבניין שלכם עומד בתקן תמ"א 38?

התקן לחיזוק מבנים כנגד רעידות אדמה החל עבור מבנים שאינם עומדים בתקן 413.  מבנים רבים אלו שאינם עמידים ומחוזקים מפני רעידת אדמה חזקה העלולה לפקוד את ישראל – הובילו את ממשלת ישראל לקביעת הוראות תמ"א 38 בשנת 2005. לפי הוראות אלו (תמ"א 38), בניין אשר היתר הבנייה שלו התקבל לפני ינואר 1980 ועפ"י תצהיר של מהנדס קונסטרוקציה אינו עומד בתקן 413 יוכל לקבל זכויות ואפשרויות לשיפור הדיור והמבנה בו הוא גר.

מה ההטבות בחיזוק המבנה?
 • הדיירים רשאים לחזק את המבנה חיצונית בלבד ללא תוספת בנייה.
 • הדיירים יכולים לבנות קומה / מחצית קומה / 2 קומות - בכפוף לתקן לחיזוק המבנה.
 • הדיירים בבניין יהיו זכאים להרחיב את דירותיהן בשטח של לפחות 25 מ"ר (בהתאם לשטח הבניין מחוץ לגבולות הבנויים) תוספות אלו לרוב מותנות לטובת מרפסת שמש וחדר נוסף שהוא ממ"ד.
 • תכניות התמ"א מאפשרות הוספת מעלית לבניינים – גם אם שילוב מעלית חורג מקווי הבניה.
 • הוספת חנייה – תת קרקעית / חניית קומות. חניות אלו צריכות לעבור אישור של מהנס הוועדה המקומית.
 • חוק התמ"א מאפשר הוספת חללים מוגנים – ממ"ד תוך דירתי או ממ"ק – מרחב מוגן קומתי.
אז איך מתחילים פרויקט של תמ"א בבניין?

כיום ניתן לבצע תמ"א בשתי גרסאות – תמ"א 38/1 – שיפוץ חיצוני וחיזוק המבנה על פי התקן, בשילוב התוספות המשפרות את תנאי המגורים כמו מעלית, מרפסת שמש, הרחבת הדירות וכדומה. אזור המרכז הינו היעד הפופלארי ביותר לביצוע פרויקטים של תמ"א 38/1. עד כה בוצעו עשרות פרויקטים של תמ"א 38 ברמת גן, גבעתיים ותל אביב. האופציה החלופית שלעיתים נוחה יותר היא פינוי ובינוי. פינוי ובינוי משמעו, מעבר הדיירים למגורים חלופיים, הריסת המבנה, בנייתו מחדש ואכלוס בתום הבנייה.
כדי להתחיל פרויקט כלשהו, תנאי בסיס הכרחי הוא הסכמת הדיירים.  כדי לקבל את הסכמת הדיירים כדאי ליצור אסיפה ולהסביר בפני נציגי המשפחות את הרעיונות והאופציות העומדות בפניהם.  הסכמת הדיירים היא המכשול העיקרי ביישום תוכנית תמ"א לבניין. כדי שתוכנית תוכל להתקיים נדרש רוב של לפחות 2/3 מהדיירים ובמקרים רבים דיירים בודדים מכשילים את התוכנית לכלל הבניין.

פרט נוסף וחשוב הוא מציאת יזם הנדל"ן המתאים לביצוע הפרויקט. לדיירי הבניין זכות הבחירה וניהול משא ומתן מול היזמים המתחרים על ביצוע הפרויקט.  פרויקטים מסוג זה הם פוטנציאל עצום עבור היזמים שכן ההסכם בינם לבין הדיירים כולל לרוב את כל עלויות הבנייה וחיזוק המבנה על חשבון חברתו היזמית, בתמורה למכירת הדירות והכנסת הרווחים מהמכירה לחברתו הפרטית.  היזמים "מפתם" את הדיירים על ידי מתנות ומותרות כמו ריצוף לבית, עיצוב מטבח וכדומה, בנוסף לשיפוץ החיצוני הוספת המעלית, מרפסת השמש , חדר הממ"ד ועוד. 
  לקבלת הצעת מחיר
  המלצות לקוחות

  מר אפרתי הנכבד שלום .
  איש יקר אני מודה לך על עזרתך בקשיים שנצברו מול הקבלן עצותיך המקצועיות וחוות הדעת שסיפקתם פתרו עבור הקבלן והן עבורנו את כל המחלוקות.
  שני דודל פתח תקוה.

  לכבוד תפארת.....
  הנדון: ליקויי בניה.
  מר אפרתי רצינו להביע בפניך את תודתנו לכל העזרה שנתת לנו מיום כניסתנו לדירה החדשה ועד להבאתה למצב ראוי ומושלם לדיור.
  תודה רבה
  זוננשיין מירב ומוטי.

  לכבוד מר אפרתי מנכ"ל תפארת.....
  שולח לך שי צנוע זה בצירוף מכתבי לאות הערכה והוקרה על עזרתך בהתמודדות עם הקבלן .

  לכבוד תפארת...
  לידי המנכ"ל מר אפרתי
  ברצוננו להודות על היחס החם והעזרה שנתת לנו בנושא ליקויי הבניה בסופו של יום הקבלן חוייב לשלם לנו סך 45,000 ₪ בעקבות הליקויים שבדוח שביצעתם עבורנו..
  בתודה
  רונן וחגית ערוסי.
  לכבוד חברת תפארת.....
  הנדון : הערכה רבה בעזרה שנתתם לנו.
  בפנייתנו לחברתכם עמדו בפנינו עוד 2 הצעות שקיבלנו מקולגות שלכם, הצעות אף זולות מהצעתכם. אך ב"ה משהו בקול וביחס שנשמע כבר מההתחלה בצד השני של הקו שכנע אותנו לבחור בכם. היום בתום התהליך אנו ממש ממש מודים לה שבחרנו בכם. התוצאה מדהימה- קיבלנו מהקבלן תיקונים ע"ס הנחייתכם( נציין בזאת שליפני חוות הדעת לא עזרה שום פניה שפנינו לקבלן!!) וכן פוצינו בחניה נוספת בשווי לא מועט.
  תודה רבה ויישר כוח.
  הצטרף אלינו לפייסבוק!