תפארת בדק בית וליקויי בניה - הדברה וערך הנכס
חיפוש באתר
לקוחות ממליצים
דוחות בדיקה לדוגמה
תפארת בתקשורת
ראיון עם מנכ"ל תפארת עורך הדין יצחק אפרתי במבט לחדשות
סרטון תדמית של חברת תפארת ביקורת מבנים

הדברה וערך הנכס - מה הקשר?

המצאות טרמיטים במבנה או בסביבת הבית
בניגוד למגוון מזיקים ביתיים, אותם ניתן לחסל בקלות וביעילות בעזרת הדברה מקצועית, טרמיטים – חרקים שפוגעים במבנה הבית, בקורות הגג, במשקופים, ברצפות העץ וברהיטים - מהווים את אחת הסיבות העיקריות לירידה בערך הרכוש. הימצאות קן טרמיטים במבנה הבית ובחצרו מתגלה לרוב כאשר המזיקים כבר הספיקו "להשאיר חותם" ועל כך הטיפול הכולל לרוב מחייב לא רק הדברה עצמה, אלא גם תיקון הנזקים שכבר נעשו.

קיום הטרמיטים מתאפשר בסביבת לחות גבוהה (גורם שבפני עצמו מהווה לקוי משמעותי בבנייה). מכוון שהמזיקים מתמקמים בתוך קורות העץ ומכלים את החלקים הפניים שלו, קשה מאוד לזהות את נוכחותם. לעיתים קרובות, הדיירים אינם מודעים לנוכחות הטרמיטים למשך שנים ארוכות, ובכל עת ממשיך להתבצע נזק כבד.

אומנם תופעת הטרמיטים תמיד הייתה שכיחה בישראל, בעשור האחרון, בעקבות שינויי האקלים, חלה עלייה בשכיחות הופעתם, לרוב באזורי המרכז והדרום. על כך, ההתמודדות עם התופעה דורשת פתרון כלל מערכתי, הכולל בין היתר הגברת המודעות לבעיה, יצירת תקני פיקוח ובדיקה, פיתוח פתרונות חדשניים, יעילים וידידותיים לסביבה ומתן כלים הסברתיים לאוכלוסייה. 

סוגי המבנים הנתונים לסיכון פגיעת הטרמיטים
בניגוד לדעות רבים, בתי עץ אינם היחידים שנפגעים מפלישת הטרמיטים. גם במבניי לבנים או בטון קיים פוטנציאל הסכנה וזאת מכוון שהמזיקים עלולים לחדור אל המבנה דרך בטון שנסדק ונפתח. בנוסף, כמעט כל בית מכיל חומרי עץ המשולבים בבניה או בעיצוב. הסיכון גבוה במיוחד בבתים פרטיים כגון מבנים חד קומתיים או מבנים מפוצלי קומות. לעומת זאת, בתים על עמודים (מתכת או בטון) ללא מגע ישיר אל הקרקע, נמצאים לרוב בסיכון נמוך בהרבה.  

סימני זיהוי להימצאות הטרמיטים במבנה הבית
כפי שצוין, גילוי טרמיטים באופן עצמאי, ללא עזרה מקצועית אינו פשוט. לעיתים נדירות, ניתן לגלות סימנים מזהים במהלך ניקיון ביתי, כגון תעלות בוץ, חריצים ברהיטי עץ (למרות שישנן גם סיבות נוספות להיווצרותם), או הפחתת נפח או משקל,  או  שינוי צורה או מרקם בחומרי עץ ומורציהם.

כיצד לפעול לאחר גילוי המזיקים בסביבת הבית
מהרגע שיתגלו המזיקים, על בעלי הבית להתחיל מייד בטיפול בבעיה, שאינו פשוט כלל. לא רק שתהליך חיסול הטרמיטים מסובך למדי, אלא שהוא גם מצריך ביצוע הדברה חוזרת כל כמה שנים, וגם אז אינו מבטיח באופן מוחלט שהמזיקים לא ימשיכו לנסות לחדור אל המבנה בעתיד. על כך, הנזק שבוצע על ידי הטרמיטים מוגדר כפגיעה במבנה שאינה ניתנת לתיקון. לכן, כאשר הבית שבו התגלו הטרמיטים עומד למכירה, המוכר מחויב לציין את העובדה בפני הקונה , גם אם הבעיה טופלה והמבנה שופץ. בעת המכירה, בדיקת המבנה מתבצעת על ידי שמאי מקרקעין אשר מגיש דוח מפורט הכולל בין היתר הערכת הנזק הקיים והפוטנציאלי במקרה ההימצאות בעבר או בהווה קן טרמיטים בתוך המבנה או בסביבת המגורים. 

כיצד משפיע גילוי הטרמיטים על ערך המבנה
חוק המכר מתייחס לסוגיית הטרמיטים כפגיעה בנכס, וזאת מכוון שהטיפול בנזק מצריך השקעה כספית למשך כל חיי המבנה. כך למשל, עלות של הדברה מונעת, אשר מטרתה היא חסימת המעבר מקרקע אל פנים הבית,  מוערכת בכ-2000 ₪.  בנוסף, ביצוע הדברה חוזרת מדי מספר שנים מהווה מטרד משמעותי לחיי הדיירים או בעלי הנכס, אשר יצטרכו לדאוג למציאת בעל מקצוע, תכנון לוגיסטי ופינוי המבנה ליום אחד לפחות לצורך ההדברה.

מעבר להרס הקורות והמשקופים, עמודי העץ, רצפות הפרקט והרהיטים הכבדים כגון ארונות אחסון, טרמיטים פוגעים גם בחומרי טקסטיל או נייר כמו בגדים, ספרים ושטיחים ואף גרוע מכך – הם עלולים לגרום לקצר חשמלי על ידי חבלה במערכות וכבלי חשמל.
בנוסף לנזק פיזי למבנה עצמו, קן טרמיטים הנמצא בקרקע המבנה מהווה סכנה תברואתית וזאת מכוון שהמזיקים חודרים לעיתים גם למזון אדם.

המבנה שבו נמצאו המזיקים סובל ממוניטין בעייתי מכוון טרמיטים מעוררים תחושות פסיכולוגיות של חרדה, סלידה וגועל אצל רוב האנשים, ולכן הנכס הופך לפחות אטרקטיבי בעיניי קונים ושוכרים פוטנציאליים.
 
  לקבלת הצעת מחיר
  המלצות לקוחות

  מר אפרתי הנכבד שלום .
  איש יקר אני מודה לך על עזרתך בקשיים שנצברו מול הקבלן עצותיך המקצועיות וחוות הדעת שסיפקתם פתרו עבור הקבלן והן עבורנו את כל המחלוקות.
  שני דודל פתח תקוה.

  לכבוד תפארת.....
  הנדון: ליקויי בניה.
  מר אפרתי רצינו להביע בפניך את תודתנו לכל העזרה שנתת לנו מיום כניסתנו לדירה החדשה ועד להבאתה למצב ראוי ומושלם לדיור.
  תודה רבה
  זוננשיין מירב ומוטי.

  לכבוד מר אפרתי מנכ"ל תפארת.....
  שולח לך שי צנוע זה בצירוף מכתבי לאות הערכה והוקרה על עזרתך בהתמודדות עם הקבלן .

  לכבוד תפארת...
  לידי המנכ"ל מר אפרתי
  ברצוננו להודות על היחס החם והעזרה שנתת לנו בנושא ליקויי הבניה בסופו של יום הקבלן חוייב לשלם לנו סך 45,000 ₪ בעקבות הליקויים שבדוח שביצעתם עבורנו..
  בתודה
  רונן וחגית ערוסי.
  לכבוד חברת תפארת.....
  הנדון : הערכה רבה בעזרה שנתתם לנו.
  בפנייתנו לחברתכם עמדו בפנינו עוד 2 הצעות שקיבלנו מקולגות שלכם, הצעות אף זולות מהצעתכם. אך ב"ה משהו בקול וביחס שנשמע כבר מההתחלה בצד השני של הקו שכנע אותנו לבחור בכם. היום בתום התהליך אנו ממש ממש מודים לה שבחרנו בכם. התוצאה מדהימה- קיבלנו מהקבלן תיקונים ע"ס הנחייתכם( נציין בזאת שליפני חוות הדעת לא עזרה שום פניה שפנינו לקבלן!!) וכן פוצינו בחניה נוספת בשווי לא מועט.
  תודה רבה ויישר כוח.
  הצטרף אלינו לפייסבוק!