תפארת בדק בית וליקויי בניה - משכנתא לקניית בית יד שנייה
חיפוש באתר
לקוחות ממליצים
דוחות בדיקה לדוגמה
תפארת בתקשורת
ראיון עם מנכ"ל תפארת עורך הדין יצחק אפרתי במבט לחדשות
סרטון תדמית של חברת תפארת ביקורת מבנים

משכנתא לקניית בית יד שנייה

בישראל,, מרבית הדירות הנרכשות הן דירות יד שנייה. היקפי הבנייה המצומצמים יחסית והעלויות הגבוהות של דירות חדשות, הביאו לפריחה במכירה ורכישה של דירות ובתים יד שנייה. בשורות הבאות נביא לך מספר תובנות חשובות וכמה דברים שכדאי לך לבדוק לפני הרכישה.

היתרונות בנטילת משכנתא לרכישת דירה יד שנייה

היתרון הגדול בנטילת משכנתא לקניית נכס יד שנייה טמון בעובדה הפשוטה שהנכס עומד על תילו, מוכן ומזומן לקנייה. בקניית נכס יד ראשונה, המשכנתא ניתנת לעיתים קרובות בעבור רכישת נכס המצוי בהליכי בנייה. אף שבמרבית המקרים ננקטים אמצעים למניעה או להקטנה של הפסדים פוטנציאליים, קורה לא אחת שהבנייה נפסקת באמצע הדרך או שהרוכשים נדרשים להוסיף כסף על סכום הקנייה המקורי, מסיבות שונות. בית יד שנייה הוא נכס קיים, עם כל היתרונות והחסרונות הכרוכים בדבר.

היתרון השני ברכישת נכס שאיננו חדש הוא השכנים. רכישת נכס חדש היא דבר נפלא, אבל השכנים הפוטנציאליים הם הימור. ברכישת דירה יד שנייה מדובר בשכנים מוכרים שניתן לעמוד על טיבם. אמנם הדבר לא תמיד מצליח במאה אחוזים, אבל הוא בהחלט עדיף על הימור.

נטילת משכנתא לקניית נכס יד שנייה והערכת שמאי

הדבר הראשון שיש לעשות לפני רכישת נכס יד שנייה הוא הערכת שמאי. כפי שודאי ידוע לך, כל גוף המעניק הלוואת משכנתא לרכישת דירה יד שנייה, מבקש בראש וראשונה לקבל הערכת שמאי בעבור שווי הנכס. בהשקעה כספית לא גדולה, יכול כל רוכש פוטנציאלי לקבל הערכת שמאי בלתי תלויה שתבדוק אם המחיר הנדרש בעבור הנכס הוא ריאלי.

בנוסף לאמור לעיל, מאחר ומדובר על דירות ובתים בנויים בסביבה שכבר מוכרת, ישנם  לא מעט כלים לבדיקה נוספת של המחיר. ניתן לבדוק בפרסומים ממשלתיים שונים או באתרים ייעודיים את המחירים שבהם נמכרו דירות באזור המבוקש. אמנם אין רף עליון למחיר שבעלי הנכס עשויים לדרוש, אבל יש בהחלט ממוצע מחירים באזור שנותן אינדיקציה טובה. כשמדובר בדירות חדשות, הקבלן קובע את המחיר, ולא תמיד הקביעה תואמת את רמת המחירים ביחס לסביבה שבה ממוקמת הדירה, או ביחד לגודל שלה.

הליכי נטילת משכנתא לדירה שנייה

הליך נטילת משכנתא לקניית בית יד שנייה הם פשוטים יחסית. בשלב הראשון חייב הרוכש לקבל אישור עקרוני למשכנתא. האישור העקרוני עשוי להתקבל ממוסד בנקאי אחד או יותר. האישור הזה מאפשר לרוכשים לחתום בראש שקט על עסקת הרכישה. זאת, כמובן, בהנחה שלרשות הרוכשים עומד הסכום ההתחלתי הנדרש לצורך הרכישה. באופן עקרוני, זה הזמן גם להתחיל להתמקח עם הגוף המעניק את המשכנתא על התנאים. השלב הזה הוא חשוב ביותר, כיון שההשפעה של התוצאה שלו היא לאורך שנים ומתבטאת בגובה ההחזר החודשי.

בשלב הזה גם כדאי לפנות לעורך דין המתמחה בנדל"ן. הדבר הטוב ביותר הוא לשכור את השירותים של עורך דין שהוא גם נוטריון. אחרת, יהיה צורך בשלב כזה או אחר לשלם גם תמורת השירותים של נוטריון. עורך דין טוב ומנוסה עושה את רוב העבודה עבור הרוכשים. בדרך כלל מזומנים הצדדים (הרוכש והמוכר) רק לחתום מדי פעם על טפסים כאלה ואחרים. עורך הדין חייב לברר אם הדירה האמורה אכן ניתנת לרכישה, או שקיימת מניעה כל שהיא – הערת אזהרה או כל מניעה חוקית אחרת.

אחרי החתימה על הסכם הרכישה של הדירה החדשה, מתחיל הליך נטילת המשכנתא בבנק. טקס החתימה על טפסי המשכנתא הוא ארוך ומייגע, וכדאי להגיע לבנק כשרוכשי הדירה מוכנים לכך. במועד החתימה מסוכמים תנאי ההלוואה הסופיים בין הרוכשים לבנק – כולל תנאי ההחזר, ההצמדה, הריביות ואורך חיי המשכנתא.

בהמשך, ולאחר שהועבר הסכום ההתחלתי על ידי הרוכש לידי המוכרים, מועברת גם המשכנתא למוכר הנכס. בדרך כלל מדובר בהעברה לחשבון נאמנות שנפתח לצורך כך על ידי עורך הדין של המוכר. הכסף יועבר למוכרים אך ורק לאחר שהדירה תועבר לידי הרוכשים. השלמת הליך נטילת משכנתא לרכישת נכס יד שנייה חייבת להתבצע בצורה מדויקת ובלי להותיר קצוות פתוחים. אחרת, תיקון המעוות עלול לארוך זמן רב מאד.
אם יש לך דירה חדשה שיש בכוונתך לרכוש, ויש לך צורת בנטילת משכנתא לרכישת דירה יד שנייה, הגעת למקום הנכון. אנו נלווה אותך לאורך כל הדרך, עד לקבלת ההלוואה בתנאים הטובים ביותר עבורך והשלמת עסקת הרכישה. כדאי ליצר קשר כבר כעת ואנו נחזור אליך בהקדם.
 
החסות חברת המקור למשכנתא
  לקבלת הצעת מחיר
  המלצות לקוחות

  מר אפרתי הנכבד שלום .
  איש יקר אני מודה לך על עזרתך בקשיים שנצברו מול הקבלן עצותיך המקצועיות וחוות הדעת שסיפקתם פתרו עבור הקבלן והן עבורנו את כל המחלוקות.
  שני דודל פתח תקוה.

  לכבוד תפארת.....
  הנדון: ליקויי בניה.
  מר אפרתי רצינו להביע בפניך את תודתנו לכל העזרה שנתת לנו מיום כניסתנו לדירה החדשה ועד להבאתה למצב ראוי ומושלם לדיור.
  תודה רבה
  זוננשיין מירב ומוטי.

  לכבוד מר אפרתי מנכ"ל תפארת.....
  שולח לך שי צנוע זה בצירוף מכתבי לאות הערכה והוקרה על עזרתך בהתמודדות עם הקבלן .

  לכבוד תפארת...
  לידי המנכ"ל מר אפרתי
  ברצוננו להודות על היחס החם והעזרה שנתת לנו בנושא ליקויי הבניה בסופו של יום הקבלן חוייב לשלם לנו סך 45,000 ₪ בעקבות הליקויים שבדוח שביצעתם עבורנו..
  בתודה
  רונן וחגית ערוסי.
  לכבוד חברת תפארת.....
  הנדון : הערכה רבה בעזרה שנתתם לנו.
  בפנייתנו לחברתכם עמדו בפנינו עוד 2 הצעות שקיבלנו מקולגות שלכם, הצעות אף זולות מהצעתכם. אך ב"ה משהו בקול וביחס שנשמע כבר מההתחלה בצד השני של הקו שכנע אותנו לבחור בכם. היום בתום התהליך אנו ממש ממש מודים לה שבחרנו בכם. התוצאה מדהימה- קיבלנו מהקבלן תיקונים ע"ס הנחייתכם( נציין בזאת שליפני חוות הדעת לא עזרה שום פניה שפנינו לקבלן!!) וכן פוצינו בחניה נוספת בשווי לא מועט.
  תודה רבה ויישר כוח.
  הצטרף אלינו לפייסבוק!