לפני שחותמים על חוזה רכישת דירה יד שניה יש ליצור קשר עם חברת בדק בית אשר תבצע עבורכם בדיקת בדק בית לפני קניית דירה.


דירות ישנות הנמכרות בשוק הנדל"ן השני יכולות להיות קניה נכונה ביותר עבור זוג צעיר או אדם פרטי המעוניין להשקיע בנכסי נדל"ן.
אך בו זמנית חשוב לדעת שעל פי מרבית הנתונים בתחום המכירה והקנייה של דירות, דירות ישנות הן בעלות סיכויים גבוהים יותר לסבול מליקויי בניה מאשר נכסים חדשים.
בעקבות כך, היום אף דירה בשוק המכירות היד שניה לא עוברת בעלות ללא בדיקת בדק בית הנערכת על ידי מהנדס מומחה בדק בית.
בבדיקה זו מאתר מהנדס בדק הבית חריגות בניה וליקויי בניה בשטח הדירה, מציגם בפני מזמין הבדיקה בצורה מקצועית בחוות דעת הנדסית, ממליץ על דרכי הטיפול בליקויים ומעריך את העלויות הנגררות מכך.
בתור רוכש פוטנציאלי של דירה, חשוב שתזמינו מהנדס בדק בית לבחון את הדירה לפני השלמת הרכישה.


למה חשוב לבצע בדק בית לפני קניית דירה יד שניה?


רכישה של דירה היא אחת ההחלטות הכלכליות הגדולות ביותר שאתם תעשו במהלך חייכם, לרבות לאור עליית המחירים הגדולה של דירות בשוק הנדל"ן. חשוב שכל רוכש דירה פוטנציאלי יבצע את כלל הפעולות הנדרשות בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורו.
רוכש של דירה אינו מחזיק בידע המקצועי להעריך את מצב הבניה של הדירה בפועל ואינו מנוסה באיתור ליקויי בניה, ולכן, הוא חייב להזמין איש מקצוע מנוסה שיבצע זאת עבורו בבדיקת בדק בית.
רק לאחר קבלת חוות דעת הנדסית של מהנדס בדק בית המתארת את מצב הדירה, מזמין הבדיקה יכול לקחת החלטה נכונה לגבי רכישת הדירה.
קבלת תמונת מצב ריאלית מקצועית של הדירה הנה הכרחית לאור העובדה שבכל הדירות הישנות קיימים ליקויי בניה כאלו ואחרים.


יש להבדיל בין בדק בית בדירה יד שניה לבין בדק בית בדירה חדשה מקבלן


בתחום בדק הבית נוהגים לבצע הפרדה בין בדיקת דירה חדשה מקבלן לבין בדק בית יד שניה מכיוון שבדירות ישנות מאותרים בממוצע הרבה יותר ליקויי בניה. מעבר לכך, ניתן גם לבצע הפרדה בין ליקויי בניה נפוצים של דירות חדשות מקבלן לבין דירות ישנות.
המומחים בתחום בדק הבית מעידים על כך שבדק בית יד שניה מורכב הרבה יותר מבדיקת ליקויי בניה בדירה חדשה מקבלן, וכתוצאה מכך נדרשת מומחיות גדולה יותר ממהנדס בדק הבית.
מומלץ להעסיק מהנדס בדק בית בעל ניסיון רב שנים בביצוע בדיקות בדק בית בדירות ישנות.


ליקוי בניה נפוצים לדירות יד שניה


מהנדס בדק בית יכול להיתקל בכל ליקוי בניה בכל דירה, אך ברוב המקרים במהלך בדק בית לפני קניית דירה יד שניה מתגלים מספר ליקויי בניה נפוצים:


ליקויי בניה בקירות המבנה כתוצאה משחיקה של זמן


ברוב הדירות הישנות מאתרים מהנדסי בדק בית ליקויי בניה אסתטיים בקירות שנוצרים משחיקה של הזמן והשימוש בדירה. ליקויי בניה כאלו יכולים להיות סדקים בקירות, צבע מתקלף, לכלוך, עובש בחיפוי האבן וכו'.
ברוב המקרים מדובר על ליקויי בניה אסתטיים בלבד שעלותם נמוכה, אך מהנדס בדק בית חייב לוודא שלא מדובר על סממנים לבעיה גדולה יותר כגון רטיבות.


רטיבות בקירות וברצפה


ליקוי בניה משמעותי ומסוכן בדירות ישנות הוא החדירה של מים לאורך זמן בשלד המבנה (קירות ורצפה).
רטיבות נוצרת כתוצאה מאיטום לא תקין בנכס שמאפשר לגשמים לחדור למבנה או נזילה בצנרת הנכס. רטיבות שכזו יוצרת ריקבון בבטון שפוגע קשות בבנייה. רטיבות יכולה לגורר איתה עלויות תיקון גבוהות במיוחד.


חריגות בניה שנוצרו על ידי בעל הדירה הקודם


כאשר אתם רוכשים דירה היא חייבת להיות תואמת לתכניות מתאר הדירה הרשומות בתכניות הבניין בעירייה. במידה ויש אי התאמה עם התכניות מדובר כאן על חריגת בניה, שהיא עבירה על החוק.
חשוב לבצע בדק בית בדירה ישנה על מנת למנוע מצב שאתם רוכשים דירה עם חריגת בניה, זאת מכיוון שרכישת הדירה הנה משמע העברת האחריות לחריגת הבניה עליכם.