בדיקת דירה חדשה על ידי מהנדס בדק בית היא חיונית בכדי לאתר ליקויי בניה בדירה לפני שמאשרים את קבלת המפתח מהקבלן המבצע.
הנה מספר דוגמאות לליקויי בניה שהתגלו במהלך בדק בית של חברתנו.


קניית דירה בפרויקט בניה חדש המנוהל על ידי קבלן היא ללא ספק סוג קניית הדירה הפופולארית ביותר, הרבה יותר מבנייה של בית פרטי או רכישת דירה יד שנייה.

הרבה אנשים שוגים במחשבה שדירה חדשה מקבלן תהיה דירה נקייה מליקויי בניה או חריגות בניה כאלו או אחרים, אך הם די מהר מבינים שלא כך המציאות. גם בדירות חדשות מקבלן יכול מהנדס מומחה בדק בית לאתר ליקויי בניה, ולכן על אחריותכם לדאוג להשכיר מהנדס בדק בית לביצוע בדיקת בדק בית בדירה החדשה שלכם לפני שאתם מאשרים את קבלת המפתח.

ואם אתם עדיין לא בטוחים שכדאי לכם לבצע בדיקת דירה חדשה עם מהנדס בדק בית לאיתור ליקויי בניה, הנה מספר ליקויי בניה שהתגלו לאחרונה על ידי הבודקים של חברתנו במהלך בדק בית לפני קניית דירה חדשה מקבלן.


ליקויי בניה של עבודות טיח וצבע


הקבלן לא ביצע עבודות טיח בגימור תואם בחזית המערבית והדרומית של הדירה, כך שהקונסטרוקציה של עבודות הטיח לא דומות. נדרש לתקן את אי ההתאמה הזאת עד לקבלת מראה אחיד.
בנוסף מלבן חלון ודלת הממ"ד ומלבן דלת הכניסה אינם צבועים היטב, על הקבלן לחדש את הצביעה שלהם. נדרשים גם תיקוני טיח בקירות החיצוניות של המבנה, לרבות בפינת הבית הנגדית לחדר השירות במפלס העליון.
מהנדס בדק הבית גם איתר מספר מקומות בהם יש שאריות צבע, כנראה בשעת ביצוע עבודות הצביעה נצבעו גם אריחי קרמיקה, דלתות, חלונות ואותרו גם כתמי צבע רבים על שיפולי הריצוף.

בחוות הדעת ההנדסית ציין מהנדס בדק הבית שללא ספק בוצעה עבודה בדירה המנוגדת למפרט הכללי סעיף 11020 לפיו "במשך כל עבודות הצביעה יש להקפיד שלא ללכלך בצבע את הרצפות ושאר המשטחים הבלתי צבועים".

את הצביעה החדשה יש לבצע עם כיסויי פלסטיק מתאימים על האזורים הלא צובעים.

ליקויי בניה לאחר עבודות ריצוף


לא בוצע כראוי מלט רובה בין האריחים בריצוף חדר השירות. על הקבלן לאטום ברובה את המרווחים כך שיהיה איטום בין המשטח לתערובת הבנייה מתחת לאריחים. מהנדס בדק בית גם מצא מספר מקומות ברחבי הבית בהן הקבלן לא ביצע עבודות רובה טובות בין האריחים.
בחדר הרחצה של חדר שינה המרכזי הותקנה הצנרת של האסלה כשהיא גלויה באופן היוצר פגם אסתטי בולט לעין. בחוות הדעת ההנדסית הורה מהנדס בדק בית מחברתנו לקבלן של הדירה לבצע חיפוי אריחי קרמיקה על הצנרת כנדרש בכדי להסתיר את הצנרת מהעין.


ליקויי בניה של עבודות אלומיניום


במהלך הבדיקה בדירה החדשה נמצא שכיסויי ארגזי תריס הגלילה של תריסי החלונות משופעים בשריטות וכתמים אחרים. נדרש לנקות את הכתמים שנמצאו על ארגזי התריס ולהחליף את המכסים השרוטים.
התגלו גם מספר חלונות בדירה החדשה אשר לא בוצע בהם איטום כנדרש על פי הסטנדרטים של איטום מישקי חוץ, האיטום בוצע עם סיליקון אשר לא מתאים להדבקה על טיח. על הקבלן להחליף את האיטום לאיטום אלומיניום באמצעות סיכה פלקס.


עבודות אבן נסורה לא תקינות


בדירה החדשה אותר במהלך בדיקת בדק בית שהקבלן לא ביצע עבודות אבן נסורה באדני החלונות כנדרש.

היו חסרים באבן החוץ אפי מים, חריטה המאפשרת למים לדלוף מבלי לחדור דרך החלונות. חשוב לציין שאי ביצוע אפי מים הינו בניגוד למפרט הכללי סעיף 100512 המורה כי "אדני חלונות, כרכובים, מעקות וכו' יעובדו עם אפי מים".

יש לבצע את עבודות האבן החיצונית מחדש.